Uroczystość Wszystkich Świętych – listopad miesiącem modlitwy za zmarłych

Uroczystość Wszystkich Świętych – listopad miesiącem modlitwy za zmarłych

1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych

„Radują się wszyscy w Panu podczas uroczystości Wszystkich Świętych, a jest to radość szczera, jasna, pokrzepiająca, jak radość kogoś, kto znajduje się w dużej rodzinie i wie, że w niej zapuścił korzenie i może czerpać z niej soki żywotności i tożsamości duchowej”.
(św. Jan Paweł II (1 listopada 1980)

W naszym Sanktuarium św. Józefa w tym dniu
Msze Św. odprawiane są o godz. 8.00, 9.30, 10. 30 i 18.30.
Po Mszy Św. wieczornej odprawione zostanie Nabożeństwo za Zmarłych.


2 listopada – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – Dzień Zaduszny

W tym dniu Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych. W to wspomnienie „niejako przekraczamy granice ich nieobecności, której znakiem jest zimny grób i łączymy się z nimi tą wiarą, która prowadzi nas do domu Ojca”.
„Zwróćmy się do Przenajświętszej Maryi i prośmy Ją, aby wspierała naszą modlitwę za zmarłych, abyśmy wraz z Nią mogli kontemplować tajemnicę Chrystusa zmarłego i zmartwychwstałego, który jest nadzieją życia wiecznego dla każdego człowieka”. (św. Jan Paweł II)

W tym Dniu Msze Święte są odprawiane o godz. 7.00, 8.00 i 18.30.

3  listopada – Wspomnienie Wszystkich Zmarłych Zakonu Serafickiego

Przez cały listopad są Wypominki o godz. 17.50, a o godz. 18.00Różaniec za Zmarłych.

Odpusty za zmarłych:
a) Wierni, którzy nawiedzą kościół lub kaplicę publiczną dziś i jutro, mogą dostąpić odpustu zupełnego, który może być ofiarowany za zmarłych. Według obowiązujących przepisów mogą uzyskać ten odpust tylko jeden raz w ciągu dnia. W czasie nawiedzenia świątyni należy odmówić Ojcze nasz i Wierzę w Boga Ojca oraz trzeba wypełnić inne warunki: stan łaski uświęcającej (spowiedź sakramentalna, jeśli zachodzi potrzeba), Komunia święta, modlitwa w intencji Ojca Świętego i akt żalu doskonałego.

b) Wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące; odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada (włącznie) jest zupełny, w inne dni roku – cząstkowy.