Oręż postu i modlitwy w intencjach Ukrainy i pokoju na świecie
„Nasze miasta i parafie są ostrzeliwane, ale pozostajemy z ludźmi na miejscu, księża i osoby konsekrowane nie uciekają” – mówi Radiu Watykańskiemu przebywający w Zaporożu bp Jan Sobiło. W jedności z Papieżem Franciszkiem apeluje o post i modlitwę w intencji pokoju. „Maryja zapewnia, że tym Bożym orężem możemy zażegnać wojnę” – mówi biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej.
W tę modlitwę włącza się cały świat. Uciszyć szczęk broni i zapobiec eskalacji konfliktu na Ukrainie.
“Naszą reakcją był szok i smutek, nie spodziewaliśmy się, że Rosja zdecyduje się na ten nieuzasadniony i szaleńczy atak. Wierzyliśmy w dialog i negocjacje – mówi papieskiej rozgłośni Zardi. – Ta agresja oznacza totalną destrukcję wartości, na których opiera się wspólnota międzynarodowa. Wzywamy do poszanowania suwerenności narodu ukraińskiego, zasad prawa międzynarodowego oraz godności ludzkiej. Domagamy się również poszanowania prawdy, bez niej nie będzie pokoju, to czego jesteśmy świadkami możemy nazwać też wojną kłamstw. Świat musi zechcieć poznać prawdę o działaniach Rosji, bez tego nie będzie pokoju. Módlmy się usilnie o pokój. To jest dar Boga, który często ignorujemy.“
W wielu miejscach na całej Ukrainie trwa nieustanna modlitwa o pokój przed Najświętszym Sakramentem. „Nie tracimy nadziei, wierzymy, że jesteśmy w rękach Boga” – mówi rektor rzymskokatolickiego seminarium w Kijowie.
Za: Biuletyn Radia Watykańskiego 25 lutego 2022
„W tych dniach zostaliśmy wstrząśnięci czymś tragicznym: wojną. Wielokrotnie modliliśmy się o to, aby nie została obrana ta droga. I nie przestajemy o tym mówić, wręcz przeciwnie: błagamy Boga coraz intensywniej. Dlatego ponawiam wobec wszystkich zaproszenie, by uczynić 2 marca, Środę Popielcową, dniem modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie. Dzień, w którym będziemy blisko narodu ukraińskiego i wszyscy będziemy czuli się braćmi, błagającymi Boga o koniec wojny.“
„W każdym konflikcie to zwykli ludzie są prawdziwymi ofiarami, które na własnej skórze płacą cenę szaleństwa wojny – mówił Papież. – Myślę o ludziach starszych, o tak wielu, którzy w tych godzinach szukają schronienia, o uciekających matkach z dziećmi. To bracia i siostry, dla których potrzeba pilnie otworzyć korytarze humanitarne, którymi zostaną przyjęci. Z sercem rozdartym tym, co dzieje się na Ukrainie, ale nie zapominajmy i o innych wojnach w różnych częściach świata, jak w Jemenie, Syrii i Etiopii, powtarzam: niech zamilknie broń! Bóg jest z budowniczymi pokoju, nie z tym, kto używa przemocy. Bowiem kto miłuje pokój, jak głosi włoska konstytucja, odrzuca wojnę jako narzędzie przeciw wolności innych narodów i środek rozwiązywania międzynarodowych sporów.“
Za: Biuletyn Radia Watykańskiego 27 lutego 2022